

Discover more from Knihkupectví Tomáše Špidlíka
Novinky z knihkupectví – Květen 2023
Literární tipy a novinky z Knihkupectví Tomáše Špidlíka v Boskovicích
Milí přátelé kvalitní literatury,
chceme vás touto cestou pravidelně informovat o nových zajímavých titulech v našem knihkupectví, zejména z oblasti duchovní literatury.
Naším tipem měsíce května je nová kniha rozhovorů s knězem a přírodovědcem Matúšem Kocianem, která otevírá důležité téma vztahu člověka ke všemu živému.
Čtenářský tip do květnového vydání dodal a načetl Tomáš Znamenáček.
Moc děkujeme!
Pro děti jsme vybrali knihu o přátelství mezi Ježíšem a jeho dobrým kamarádem Petrem. Kniha vtipnou formou ukazuje, jak zásadní roli hraje ve vztazích odpuštění.
Na konci nechybí poetická tečka. Tentokrát od Anny Sedlmajerové.
Přejeme příjemné a inspirativní čtení
KNIŽNÍ TIP MĚSÍCE
Žehnám veškeré Boží havěti
MATÚŠ KOCIAN, LUKÁŠ SENFT
Rozhovor s katolickým knězem, entomologem, objevitelem více než pěti desítek nových živočišných druhů a ilustrátorem vědeckých publikací Matúšem Kocianem je unikátním dialogem o člověku v přírodě, o stvoření a lidech jako tvorech myslících i bezbřeze konzumujících. Knížka obsahuje i autorovy svěží biblické meditace, 16 originálních barevných ilustrací a dvě modlitby za stvoření.
V rozhovoru se oba autoři velmi silně dotýkají témat souvisejících se stavem životního prostředí, globálních problémů, osobního vztahu ke zvířatům, spirituality přírody, etických limitech.
V knize se mimo jiné dozvíte, co dobrého můžeme sami pro životní prostředí udělat, čeho se je možné vzdát, zda je vegetariánství užitečné a zda bychom jeho zárodky našli už i v počátcích křesťanské tradice, kde je možné najít inspirativní zmínky o vztahu člověka k přírodě v Bibli a jak v souladu s nimi pochopit naléhavou výzvu, nutnost „rozšíření Ježíšova učení na veškerý život“, protože skrze „Krista povstalo všechno, co jest.
Podcast s Matúšem Kocianem – Staň se mnichem, zachráníš tím planetu
Další tipy a novinky
V co (ne)věří generace Z
PETR SLÁMA (ed.)
Kolektivní monografie, která mapuje náboženský život současné mládeže v České republice. Kombinuje přístup sociologický a ekonomický (Daniel Prokop), psychologický (Jan Svoboda) a teologický (Jakub Keller, Jan Roskovec, Tabita Landová, David Novák). Dává slovo těm, kdo svým působením horizont současné mládeže spoluvytvářejí (influencer Kovy, básnířka slam poetry Ellen Makumbirofa a youtuberská dvojice Patoral Brothers), i těm, kdo v církvi s mládeží pracují (Miki Erdinger a Marta Židková). Předkládá pohled představitelek této generace (Anežka Hellerová a Anežka Tefrová). Průběžná zpráva o stavu české mládeže je vítanou orientací pro všechny, komu tato část společnosti leží na srdci.
Chvála odpočinku
MAXIMILIEN LE FÉBURE DU BUS
Západní společnost neustále pracuje a za čímsi se žene. A pokud se někdy zastaví, pak jen proto, aby se mohla dát efektivněji znovu do klusu. Francouzský myslitel Blaise Pascal byl přesvědčený, že „příčina veškerého lidského neštěstí tkví v tom, že člověk není schopen odpočívat“. Bohužel nejde o přehnané tvrzení. Musíme vzdát chválu odpočinku. Je to však ošemetná záležitost. Nebudeme pak osočeni, že oslavujeme lenost, že nejdeme s dobou, ale v protisměru? Nebylo by se čemu divit. Popravdě řečeno, copak dnešní člověk ještě dokáže zaslechnout a přijmout Kristovo pozvání, aby si odpočinul?
Oskar a Růžová paní, pan Ibrahim a květy koránu, Noemovo dítě
ÉRIC-EMMANUEL SCHMITT
Dlouho očekávaný dotisk oblíbené knihy.
Tři lidské příběhy ze tří náboženství: křesťanství, islám, judaismus.
V souboru tří dojemných příběhů autor vykresluje paralely i kontrasty mezi náboženskými systémy (křesťanstvím, judaismem, islámem) a dokazuje, že vždy by měla rozhodovat v první řadě lidskost.
12 způsobů, jak vás mění mobil
TONY REINKE
Ovládáte svůj mobil, nebo váš mobil ovládá vás? Nikdy nejsme offline, vždy jsme v dosahu; nikdy jsme v rukou neměli tak účinnou kouzelnou hůlku ovládající technologickou moc, které se teprve učíme porozumět. Přináší však také nové záhady. Třebaže jsme nikdy nebyli ve spojení víc než nyní, jako bychom se jeden od druhého vzdalovali. Ačkoli jsme nikdy nebyli výkonnější, je mnohem snazší nás rozptýlit. Tony Reinke čerpá z postřehů řady odborníků, vydaných studií a svého vlastního výzkumu a uvádí dvanáct způsobů, jakými nás naše mobily mění – ať už k dobrému, nebo špatnému.
DIGI DĚTI
JAN KRŠŇÁK
Jak pečovat o děti, o něž současně pečují digitální technologie?
Všechny děti a rodiče spojuje láska. Láska přeskakuje též mezi člověkem a světem. A také mezi dětskýma očima a Youtubem nebo počítačovou hrou. Na zdejších stranách se o takové lásce mluví jako o lásce k poznání. Je to ona, kdo děti poutá k obrazovkám. Když rodiče svým dětem věnují pozornost, dávají jim lásku. Děti pak klidně a spokojeně rostou vstříc životu. Když věnujeme pozornost internetu, také roste, ale otázkou je, jak klidně a spokojeně spolu s ním rosteme my. Co se děje s člověkem, zatímco kolem probíhá digitalizace společnosti a noří se do vln informačního oceánu? Dozvíte se, kolik času s obrazovkami je tak akorát, aby děti obstály v budoucnosti a současně cestou nepoztrácely své lidství, kdy koupit dětem první telefon, jak v domácnosti nastavit pravidla používání obrazovek, jaká nebezpečí a jaké dovednosti síť přináší nebo jak můžete napomoci proměně školního vyučování, aby bylo pro děti přínosem i v digitálních časech.
Knižní tip Tomáše Znamenáčka
Slepé skvrny
DANIEL PROKOP
Tomáš Znamenáček vybral knihu českého sociologa Daniela Prokopa Slepé skvrny, která komplexně postihuje současnou českou společnost a její největší výzvy.
Kniha je rozdělena do sedmi kapitol:
chudoba
školství
menšiny a radikalismus
populismus a demokracie
zdroje a potřeba nové spravedlnosti
mýty a metafory
volby a výzkumy
Velkým tématem pro budoucí směřování Česka je stav školství. Právě z této kapitoly Tomáš vybral ukázku, kterou pro vás načetl.
„To, jak se té které společnosti daří, a zejména jak se v ní žije, do značné míry záleží na tom, jak vzdělaná a kultivovaná je ta nejméně vzdělaná část populace.”
– Jana Straková, odbornice na vzdělání
Pro malé čtenáře
Přítel, který odpouští
DAN DEWITT, CATALINA ECHEVERRI
Mluvíte někdy dřív, než myslíte? Kazíte někdy něco? Stává se, že zklamete své kamarády? Petr takový byl – všechno kazil znovu a znovu a znovu. Kdo by se s někým, jako je on, chtěl kamarádit?! Jeden velmi výjimečný muž ano, jak Petr zjistil jednoho rána na břehu jezera...
Jedna báseň
Anna Sedlmajerová / Bizarrum multiflorum
Ze života knihkupectví
Obrátil se na nás čtenář až z Brna, že nikde nemůže sehnat knihu Sláma i hedvábí. Jde o rozebraný titul, sestavený ze vzpomínek na život a řemesla na japonském maloměstě z počátku 20. století. Protože jsme knihu neměli skladem, byl to i pro nás oříšek. Jak to nakonec dopadlo?