

Discover more from Knihkupectví Tomáše Špidlíka
Novinky z knihkupectví – Duben 2023
Literární tipy a novinky z Knihkupectví Tomáše Špidlíka v Boskovicích
Milí přátelé kvalitní literatury,
chceme vás touto cestou pravidelně informovat o nových zajímavých titulech v našem knihkupectví, zejména z oblasti duchovní literatury. Myslíme ale i na dětské čtenáře a chceme dát prostor i vám, kteří u nás knihy rádi nakupujete. V každém vydaní našich novinek proto najdete knižní tip od někoho z našich milých zákazníků a zákaznic.
Veškeré knihy, prezentované v tomto emailu, si můžete v našem knihkupectví zakoupit. Pokud byste měli nápad, jak tento newsletter vylepšit, nebo rozšířit, dejte nám vědět.
Budeme moc rádi, když tento newsletter přepošlete svým blízkým, o kterých víte, že by jim mohl udělat radost.
Přejeme příjemné a inspirativní čtení.
KNIŽNÍ TIP MĚSÍCE
Chasidské příběhy: Mezi židovskou mystikou a krásnou literaturou
PAVEL HOŠEK
profesor religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy
Příběhy, které si chasidé vyprávěli o zázračných rabínech a jejich podivuhodných skutcích, se staly nevysychajícím pramenem literární inspirace. Tato vyprávění, původně předávaná jako svatá tajemství v kroužcích zanícených chasidů, dala vzniknout mohutnému proudu duchovní a krásné literatury.
Z recenze Tomáše Matouše Živného:
První část uvádí do tématu a „v kostce“ představuje chasidismus, jeho genezi a hlavně jeho příběhy (které textem sem tam organicky prorůstají). Zásadní Hoškova teze je, že chasidismus dokonale naplnil sám sebe tím, že se mystika jeho bytostně židovských příběhů nakonec stala sdíleným pokladem světové literatury; příběhy opustily svou karpatskou domovinu a přešly do dálavy… Chasidské příběhy ovšem nezesvětštěly, nýbrž „pochasidštily“ svět, vždyť jiskérky Božího světla je třeba hledat v celém (tedy i nežidovském) světě.
Druhá část přináší (netoliko) sedmero portrétů „velkých postav“, díky kterým a skrze něž se událo ono „pochasidštění světa“, skrze které se ona přeměna mystiky příběhů ve světovou literaturu stala. Hoškův výběr je sice reprezentativní, a přece je bytostně osobitý (i pořadí mnoho naznačuje): Nachman z Braclavi – Jiří Langer – Martin Buber – Abraham Joshua Heschel – Elie Wiesel – Chaim Potok – Isaac Bashevis Singer.
Výlet do Hoškova textu o chasidských příbězích vede k něčemu podobnému jako tyto neobyčejné příběhy samotné. Zapaluje srdce, vyslovuje věci tak, že se mnohdy s úžasem i úlevou praštíme do čela. Je jako podstatné setkání, na které už hrozně dlouho čekáme. Je bezesporu opravdu vydařeným a chytlavým „pozváním k četbě“ chasidských vyprávění.
– Štěpán Hájek, časopis Brána
Chasidské příběhy Pavla Hoška zvítězily v anketě Katolického týdeníku „DOBRÁ KNIHA”.
Jako skvělé rozšíření ke knize doporučujeme poutavou přednášku Pavla Hoška s názvem Židovská mystika všedního dne
Další zajímavé tituly
Postaveny navzdory – Vznik nových římskokatolických sakrálních staveb v Českých zemích v letech 1948-1989
MICHAL SKLENÁŘ
Monografie se věnuje vzniku nových římskokatolických sakrálních staveb v českých zemích v době komunistického totalitního panství mezi lety 1948 a 1989. Ve druhé polovině 20. století zůstávala v našem prostředí určující a zcela převažující tendencí devastace posvátných budov, hřbitovů a drobných sakrálních památek, cílená likvidace objektů a nezájem státních orgánů o jejich údržbu a opravy.
V setmělém horizontu
JAN ČEP, PETR KOMENDA
V této edici se čtenář setká s dosud knižně neuveřejněnými dokumenty z let 1929–1943, které se mnohdy dotýkají existenciálních zdrojů autorovy „sestry úzkosti“ i pramenů jeho náboženské zkušenosti. Deníky, zápisníky, zápisky, přednášky a esejistické texty mají společného jmenovatele: úsilí o duchovní sebe-výchovu, jež se děje skrze psaní. Čepovy deníkové zápisy tak čtenáři postupně vyjevují jeho vztah k ženám, tvůrčí reflexe i prohlubující se skepsi ke společenskému a kulturnímu vývoji národa.
Kniha žalmů s Rašiho výkladem
Dvojjazyčná verze žalmů v českém překladu Viktora Fischla s výběrem komentářů slavného židovského učence Rašiho (1040–1105), který je známý především svým výkladem k Talmudu.
Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky
JAN FINGERLAND
Kniha Jana Fingerlanda není jen dalším vyprávěním o osudech biblických žen. Usiluje o něco jiného. Zkoumá, jak tyto příběhy v průběhu staletí chápali rabíni, křesťanští teologové nebo různé sekty, jejichž interpretace byly časem potlačeny nebo zapomenuty. Autor knihy se ptá, co mohou dodat novodobé obory, jako antropologie, lingvistika nebo psychoanalýza. Co z původního obsahu skrývají, nebo přinejmenším rozmělňují novodobé překlady. A jak příběhy biblických žen interpretovali umělci, ať už malíři, filmaři, nebo spisovatelé.
Knižní tip Tomáše Trumpeše
Podnik s nejistým koncem
ANDREA PROCHÁZKOVÁ
Podnik s nejistým koncem – tak zní název knižního rozhovoru, který s Petrem Pithartem, tedy jednou z našich největších politických osobností posledních desetiletí, pořídila Andrea Procházková, pro změnu jedna z nejvýraznějších novinářských tváří nastupující či spíše už nastoupivší generace.
Kniha je zajímavá už právě tou perspektivou tazatelky, narozené už do svobodných let po Sametové revoluci. Je skvělým průvodcem po našich moderních dějinách, který doputuje prakticky až do současnosti. Petr Pithart je mužem sebereflexe a nejsilnější je tam, kde – sám konzervativec – účtuje s dnes tak silnými pomatenými konzervativními proudy a kde dokáže vidět a chápat příčiny úspěchu populistických politik na vlastní straně, tedy v takzvaném demokratickém táboře. Třeba když říká:
„Naše světy nerozděluje něco jako fatální, neodvratné tendence, ale rozdělujeme to my, kteří status quo – s velkými rozdíly v životní úrovni, vzdělanosti, přístupu k možnostem – udržujeme. Respektive děláme málo pro to, aby se tyto rozdíly zmenšovaly.“
Pro malé čtenáře
Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem
ESTER STARÁ, MARTINA MATLOVIČOVÁ
Chrochtík a Kvilkalka na cestě za blýskavým prasátkem je nadčasová a srozumitelná pohádka s poselstvím, ve které nechybí humor, napětí ani láska.
Výpravné poetické ilustrace plné zvířátek jsou ozvláštněny komiksovými bublinami a podpořeny dynamickou grafickou úpravou.
Příběh plný dobrodružství napsala úspěšná autorka knih pro děti Ester Stará. Velkoformátovými ilustracemi ho vypravila Martina Matlovičová, jedna z nejtalentovanějších výtvarnic své generace. Ztvárnění knihy v sobě spojuje moderní akční prvky s československou ilustrátorskou tradicí.
Jedna báseň
Petr Hruška / Spatřil jsem svou tvář
Tady před námi nikdo nebyl.
Teprve tady jsme
první.
Je to trochu jako nadepsat Bibli.
Hadr na zábradlí
se ani nehnul.
Naše lodě jsou z těch,
co se neotáčejí.
Sem
nás dovedla síla ducha
a falešné mapy.
Sbírka Spatřil jsem svou tvář Petra Hrušky je nominovaná na cenu Magnesia Litera 2023.