

Discover more from Knihkupectví Tomáše Špidlíka
Novinky z knihkupectví – Červenec 2023
Literární tipy a novinky z Knihkupectví Tomáše Špidlíka v Boskovicích
Milí přátelé kvalitní literatury,
chceme vás touto cestou pravidelně informovat o nových zajímavých titulech v našem knihkupectví, zejména z oblasti duchovní literatury.
V červenci nás zaujala kniha salesiánského kněze Zdeňka Jančaříka s názvem Český bůh: Hovory o historii, víře a ateismu. Autor v rozhovoru s historiky reflektuje české dějiny víry, cestu k sekularizaci a ateismu, a také mapuje vztah k víře předních osobností našich dějin (Palacký, Masaryk, Jirásek).
V každém newsletteru oslovujeme naše věrné zákazníky, aby doporučili knihu, která je v poslední době zaujala. Tentokrát nám dodal svůj tip boskovický evangelický farář Jiří Bureš, kterému vzal dech román mladého francouzského autora Édouarda Louise Jak se stát jiným.
Dále chceme upozornit na překrásnou romsko-českou knihu pro děti a jejich rodiče od Květoslavy Podhradské. Kniha, jejíž děj se odehrává v Boskovicích, je hřejivá jako teplá povidla a mimo jiné získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin roku 2023.
Přejeme příjemné a inspirativní čtení!
KNIŽNÍ TIP MĚSÍCE
ČESKÝ BŮH: Hovory o historii, víře a ateismu
STANISLAV BALÍK, ZDENĚK JANČAŘÍK, JAROSLAV ŠEBEK
Kde se bere český „něcismus”? O naší historii, víře a nevíře.
Rozhovor salesiána Zdeňka Jančaříka s historiky Stanislavem Balíkem a Jaroslavem Šebkem poodhaluje skrytá zákoutí českých dějin. Jak je to s vírou v národě svatého Václava a Josefa Švejka?
Rozhovor, který vedl Zdeněk Jančařík s historikem Jaroslavem Šebkem a Stanislavem Balíkem, je pohledem na české dějiny od samotných počátků až do současnosti. Zasvěcený a živý trojrozhovor se zaměřuje na ústřední otázku: Jak je to s vírou a nevírou Čechů, často považovaných za jeden z nejateističtějších národů Evropy?
K nejdůležitějším tématům knihy patří:
příchod křesťanství a přetrvávání pohanství
husitské reformní hnutí a ničivé husitské války
baroko, osvícenství a národní obrození
První republika, křesťané za komunistického režimu
reformní 60. léta, skrytá církev
Nechybí zde klíčové postavy pro vztah Čechů k víře a náboženství: Palacký, Masaryk, Jirásek, kardinálové Beran a Tomášek. K zajímavosti knihy přispívají i vložené rozhovory s jezuitou Miroslavem Heroldem, publicistou a spisovatelem Jiřím Peňásem a filosofkou Terezou Matějčkovou.
Rozhovor se Zdeňkem Jančaříkem na stanici Český rozhlas Plus:
Je potřeba, aby církev více komunikovala s ateistickou veřejností.
Další tipy a novinky
Prorok v rybě: Vyprávění o soudcích, králích a prorocích
NICO TER LINDEN
Převyprávění starozákonních biblických pasáží pro děti a „biblické začátečníky“.
Příběhy Jozua, Gedeona, Samsona, Rút, králů Saula a Davida a proroků Jeremjáše, Jonáše, Eliáše a Elíši. Vyprávění rámuje babylonské zajetí, v němž se ocitli Judit a Tobiáš. Svým posluchačům a čtenářům přitom zdůrazňuje: „Píšeme o minulosti, abychom se z ní poučili pro budoucnost.“
Cesta kontemplace
FRANZ JALICS
Kontemplace v křesťanském chápání znamená prožívání Boží přítomnosti. Je to Boží dar, který si člověk nemůže nijak zasloužit, ale může se k jeho přijetí disponovat.
Kontemplativní člověk, který v hloubi svého nitra v tichu zakouší blízkost Boha, se nevzdaluje světu – naopak, kontemplativní modlitba mu pomáhá nalézt nový vztah ke všemu, co jej obklopuje. Zkušený průvodce na cestě kontemplace vede čtenáře krok za krokem do komůrky, kde je možné se setkat s Bohem.
Mozaikou Íránu
LENKA HRABALOVÁ
Barvitý cestopis od íránistky a arabistky Lenky Hrabalové, která má s touto fascinující tajemnou zemí více než desetiletou zkušenost.
Írán je obrovská země plná kontrastů. Přitahuje mnoho cestovatelů, ale zároveň se mu stále ještě nepodařilo zbavit se nálepky nebezpečného místa. Většina z nás totiž o Íránu neví mnoho a naše představy jsou často omezeny jen na téma mnohoženství, alkoholu a islámského práva, i když ve skutečnosti země nabízí bohatou kulturní mozaiku.
Tou cestou domů: Meditace s obrazy
IVANA NOBLE
Ivana Noble v knize uvádí čtenáře do světa biblických příběhů formou vlastních výtvarných děl, které doprovází texty z Písma, ze starověké západní a východní křesťanské tradice, středověké mystiky, z moderní i současné teologie a spirituality.
Více než padesát reprodukcí výtvarných děl autorky v knize představují litografie, které tvořila v dílně Petra Korbeláře v letech 2007–2019, a pozdější olejové obrazy, včetně cyklu Mariin život. Vznikal v době covidových restrikcí a autorčina působení v Mariánských Lázních.
Knižní tip Jiřího Bureše
Jak se stát jiným
ÉDOUARD LOUIS
Přes příběhy těla a tělesnosti vypráví autor ve všech svých knihách o znevýhodněném dětství, nefunkčním sociálním systému, konzervativním venkovu, nevzdělanosti uprostřed kolébky filozofie, utrpení jinakosti, homosexualitě, o násilí všemožných podob a především o puzení ke změně. Skutečnost, že nejde o životní kalkul, ale o promyšlenou kompozici, dělá z tohoto čerstvého třicátníka ohromující zjev současné evropské literatury. (zdroj: Česká televize)
‚‚Kniha Édouarda Louise Jak se stát jiným mne zaskočila. Čekal jsem (po čtení rozhovorů s autorem) román s menšinovým zaměřením, osobní výpověď gaye, chlapce z chudinské periferie současné Francie. Louis k tomu přidává mnohem univerzálnější téma. Vypráví o svém vývoji jako o velkém útěku z dětství a od svých sociálních kořenů, který je hnán studem nad vlastní zanedbaností a touhou vyrovnat se těm, kdo jsou nadanější a napřed. Zároveň píše svůj román jako dopis těm, které cestou opustil, svému otci i svým přátelům. Skvělé čtení, které mi bralo dech.” – Jiří Bureš
Ohlasy naživo s Jiřím Burešem: Křesťanství a LGBTQ
Záznam debaty s evangelickým farářem Jiřím Burešem. Ve sněmovně se probírá manželství pro všechny a veřejným prostorem rezonují postoje zaštiťující se křesťanstvím. Do toho Českobratrská církev evangelická schválila možnost žehnání stejnopohlavním párům. Jak je to tedy s LGTBQ+ a křesťanstvím? Probrali jsme v první z připravované série besed s Jiřím Burešem o aktuálních výzvách křesťanství. (zdroj: Ohlasy)
Pro malé čtenáře
Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris
KVĚTOSLAVA PODHRADSKÁ
Straší ve sklepě duchové? Jaké to je mít deset sourozenců? Může hrát romská holka házenou? Babička vypráví o své složité cestě ze slovenské osady do českého velkoměsta, vnoučata žasnou a na plotně zatím probublávají voňavá povidla.
Úsměvná, něžná a sladká jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel. Taková je romsko-česká autobiografická próza, debut Květoslavy Podhradské pro děti a jejich rodiče, která je přenese do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny vnoučata Patricie s Robinem.
Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.
Květoslava Podhradská (*1961, Prešov)
Dětství prožila v ostrovanské osadě nedaleko Sabinova. V jejích sedmi letech se rodina přestěhovala do Ostravy-Poruby. Během studia dvouleté rodinné školy začala pracovat v mlékárně, později v květinářství. Při práci v boskovickém Domově pro seniory vystudovala na SŠ prof. Zdeňka Matějčka obor Sociální činnost pro národnostní menšiny. Několik let žila v Anglii, v Middlesborough, kde pracovala v továrně na mražené polotovary a provozovala se svými dětmi řeznictví a supermarket. Po návratu z Anglie žije ve Svitávce nedaleko Boskovic.
Jedna báseň
Andrea Vatulíková / I když se umíš smát jak dalajláma
JEDNO
A je jedno jestli se modlíš k bohu
nebo vedeš vnitřní monolog s milenkou
jejíž chápající slova si pouze vysníváš
nebo s manželkou jak Viktor Frankl
někde v koncentráku
Modlíš se k bohu jako ke své ženě
která je dávno mrtvá aniž bys to věděl
Má to stejný efekt
Jako když spatříš v temné noci
na procházce
se psem splínem
blikající ťamanská světélka
Není to nic extra ale je to světlo
Zatím je se čeho vidět držet tedy vědět
kam jít
(šeptáš jí)
Za tím je vidět
(torzo tvé naděje modlíš se k sobě)
tvůj svět
A přesto říci životu ano.
(Viktor E. Frankl)